Surveying Fiberglass Sailboats_product
Surveying Fiberglass Sailboats
Surveying Fiberglass Sailboats
Surveying Fiberglass Sailboats

Surveying Fiberglass Sailboats

Kód zboží: SL019
Příručka pro majitele a kupce laminátových jachet. Popis materiálů, napětí jednotlivých částí jachty, puchýře,prohlídka konstrukčních částí jachty, mechanického pohonu, takeláže a vybavení jachty.
Základní cena s DPH:
Cena 750 Kč
Sleva:

Příručka pro majitele a kupce laminátových jachet. Popis materiálů, napětí jednotlivých částí jachty, puchýře, prohlídka konstrukčních částí jachty, mechanického pohonu, takeláže a vybavení jachty

Mustin's part-by-part look at hull, deck, rig, and machinery is both a minicourse for transforming used-boat shopping from a game of craps to a science, and the first step in a holistic boat maintenance program. His discussion of the significance of cracks found in aging hulls and decks is the most thorough in print. He is not shy in assessing the lack of regulation of professional surveyors, nor does he shrink from pointing a finger at shoddy building practices.

Having a used boat surveyed is a critical prelude to buying it. Yet a professional survey is expensive--several hundred dollars. Surveying Fiberglass Sailboats will enable you to conduct your own surveys while narrowing the field, then monitor a professional surveyor's performance when selecting your target boat.

Autor:
Henry Mustin
Počet stran:
128

Novinky v e-shopu Yacht Service